شیشه رنگی چیست؟

بهتر است بدانیم که چطور شیشه‌ رنگی کشف شدند. در زمان‌های قدیم‌تر که هنوز فناوری رنگ کردن شیشه به شکل امروزی وجود نداشت، شیشه‌های اولیه با استفاده از ناخالصی‌هایی رنگ می‌شدند که هنگام تشکیل شیشه به وجود می‌آمدند. در آن زمان کسانی که با شیشه کار می‌کردند، هیچ کنترلی روی رنگ آن نداشتند. اما بعدها از طریق برخی آزمایش‌های تصادفی سازندگان شیشه متوجه شدند که اضافه کردن مواد خاصی به شیشه ذوب شده می‌تواند باعث ایجاد رنگ‌های زیبا در آن‌ شود. مثلا بعضی از شیشه‌ها در قرن هفدهم در انگلستان با این روش به رنگ‌های سیاه یا قهوه‌ای تولید می‌شدند. این رنگ تیره به علت وجود آهن و گوگرد در ساخت شیشه هنگام ذوب کردن آن به وجود می‌آمد.

وقتی که روش‌های تولید شیشه‌های رنگی کشف شد، یک سری از آزمایش‌های انفجاری در زمینه رنگ‌آمیزی شیشه آغاز شد. صنعتگران شیشه به دنبال مواد خاصی بودند که بتوانند رنگ‌های خاصی را در شیشه ‌ایجاد کنند. سازمان‌های مذهبی از جمله اولین مشتریان شیشه‌های رنگی بودند. آن‌ها برای تزئینات کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها از این شیشه‌ها استفاده می‌کردند.

 

نقش شیشه‌های رنگی در معماری امروز چیست؟

در سالیان اخیر بحث دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت پیدا کرده است. این مساله باعث شده تا از انواع و اقسام تکنیک‌های مختلف برای جذاب‌تر کردن دکوراسیون ساختمان‌ها استفاده کنند که یکی از آنها استفاده از تکنیک‌های معماری سنتی است. به عنوان مثال، استفاده از سبک معماری چوبی و طرح‌های قدیمی بسیار رواج پیدا کرده است. از همین رو به کار بردن شیشه‌های رنگی نیز یکبار دیگر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این بار طراحان تلاش می‌کنند تا به صورت‌ها و قالب‌های متنوع‌تری از این شیشه‌ها استفاده کنند. پنجره منازل و شیشه بالکن‌ آپارتمان‌ها از جمله نقاطی هستند که بسیار از این تکنیک استفاده می‌کنند. احتمالا شما هم آپارتمان‌هایی که دارای بالکن‌هایی با شیشه‌های رنگی هستند را دیده‌اید که از این سبک الگو گرفته‌اند.

قابلیت استفاده از شیشه رنگی

پارتیشن شیشه ای رنگی

شیشه رنگی بین کابینت

دیوارهای شیشه ای رنگی

 

 

دیوار شیشه‌ای رنگی به عنوان پارتیشن

مهم نیست که دیوار شیشه‌ای رنگی را برای چه قسمتی از خانه یا دفتر خود در نظر گرفته باشید. شما می‌توانید این پارتیشن را از کف تا سقف، از کف تا پایین‌تر از سقف، از بالای کف تا پایین‌تر از سقف نصب کنید. گزینه‌های زیادی برای شما در این زمینه وجود دارد که همگی وابسته به کاربرد پارتیشن برای شما دارد. اگر به فکر حریم خصوصی بالا هستید، بهتر است این پارتیشن‌ها از کف تا سقف یا حداقل از کف تا پایین‌تر از سقف نصب شوند. انتخاب رنگ و سایز پارتیشن نیز به سلیقه شما بستگی دارد. طیف‌های مختلف رنگ خاکستری می‌تواند در عین اینکه از روشنایی فضا کم نمی‌کند، حریم شما را نیز حفظ کند. رنگ قرمز، جذابیت زیادی دارد و البته توجهات را به سمت خود جلب می‌کند. این رنگ می‌تواند انرژی، هیجان و حتی خشونت شما را افزایش دهد.

رنگ آبی مناسب فضاهای داخل خانه است و برای دفاتر اداری پیشنهاد نمی‌شود؛ چرا که این رنگ از سطح انرژی افراد کم می‌کند و حس آرامش بیشتری را منتقل می‌کند. البته برای مطب پزشک‌ها، اتاق‌های مشاوره و موارد مشابه، می‌توان از دیوارهای شیشه‌ای به رنگ آبی استفاده کرد. رنگ‌های سبز و زرد نیز در عین جذاب بودن، گرمای زیادی دارند و می‌توانند باعث تقویت روحیه شوند. دیوارهای شیشه‌ای به رنگ بنفش نیز تا حد زیادی می‌توانند لوکس بودن را به بیننده منتقل کنند. بنابراین برای دفاتر اداری یا خانه‌های مدرن، انتخاب مناسبی هستند.

 

 

پنجره‌ها بخش دیگری از خانه‌ها هستند که در آنها از شیشه رنگی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی استفاده می‌شود.آشپرخانه‌ها یکی دیگر از مکان‌های داخل خانه هستد که معمولا طراحان سعی می‌کنند تا از این تکنیک به خوبی در آنها استفاده کنند. همچنین اتاق‌های خواب و اتاق کودک نیز از این لحاظ مورد توجه قرار گرفته‌اند. با این حال، علاوه بر دکوراسیون داخلی خانه‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌های بزرگ نیز روی به استفاده از شیشه‌های جذاب رنگی آورده‌اند. این کار باعث جذاب‌تر شدن این مراکز و استقبال مشتریان می‌شود. به همین دلیل حتی فروشگاه‌های کوچک و برخی مغازه‌ها آنها را به کار برده‌‌اند.

 

 رستوران‌ها و کافی یکی از مکان‌های پرطرفدار برای استفاده از شیشه رنگی محسوب می‌شوند که احتمالا شما هم با آنها برخورد کرده‌اید. علت این کار دلنشین کردن و طرح دادن به فضای داخلی اینگونه مراکز است. خصوصا کافه‌ها که در آنها بحث طراحی و دیزاین بسیار اهمیت دارد. در طراحی مکان‌های عمومی هم در چند سال اخیر به وفور می‌توان این سبک از طراحی زیبا را مشاهده کرد. از جمله آنها می‌توان به مترو اشاره کرد که در مترو تهران نیز در برخی نقاط محدود این کار صورت گرفته است. با این حال، مترو بسیاری از شهرهای مهم و توسعه یافته دنیا بیشتر از شیشه‌های جذاب رنگی استفاده می‌کنند. اما اشکال دیگری از کاربرد شیشه رنگی در دکوراسیون داخلی خانه‌ها وجود دارد. از جمله آنها ساخت وسایل تزئینی و زیبا به عنوان دکور و اشیاء تزئینی بود که در چند سال اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. این وسایل در طرح‌ها و روش‌های مختلف ساخته می‌شوند که از آنها برای جذاب‌تر شدن دکوراسیون داخلی خانه‌ها بیشتر استفاده می‌کنند.

 

به نقش شیشه‌های رنگی در معماری سنتی و مدرن ایران و کشورهای دیگر اشاره کردیم. بهتر است بدانید که امروزه با توجه به اهمیت دکوراسیون داخلی خانه و توسعه آن، روش‌های مختلف زیادی وجود دارند تا شما از این شیشه‌ها بتوانید به نحو احسن در معماری خانه خود استفاده کنید. گاه حتی یک طرح ساده و کوچک از این نوع شیشه‌ها دکوراسیون داخلی خانه را دگرگون می‌کند.

 

 

 

 

 

 

مشتریان ما