انواع پنجره ساختمان‌ها

  • پنجره آهنی

پنجره آهنی به علت دوام زیاد و کیفیت بالا در اکثر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مدل به خاطر رنگ‌پذیری مناسب، قابلیت ترمیم دوباره و قیمت متوسط‌هایش به صورت پنجره دوجداره قابل ساخت مد نظر قرار می‌گرفت.

 اما امروزه به دلیل ورود مصالح مختلف و جدید و بولد شدن معایب آن چون زنگ‌زدگی و عایق نبودن دیگر چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نفوذ آب از اطراف به داخل پنجره و عدم درزگیری مناسب نیز از دیگر مشکلات پنجره آهنی می‌باشد.

  • پنجره چوبی

اگرچه پنجره چوبی زیبایی و طراحی ساختمان‌ها را کاملاً تغییر و بهبود می‌دهد، اما به دلیل مشکلات آینده، زیاد مورد توجه افراد قرار نمی‌گیرد. چوب، ماده اولیه در طبیعت، به دلیل مزیت ضریب انتقال حرارتی پایین خود معمولاً در ساخت پنجره‌ها بسیار مرسوم بوده است اما چون ضریب اطمینان و ایمنی پایینی برای گسترش آتش‌سوزی دارد و همچنین به علت خاصیت ذاتی‌اش به مرور پوسیده و متورم می‌شود، اکثر افراد از کاربرد آن منصرف می‌شوند.

 

  •  پنجره آلومینیومی

 با استفاده از جنس آلومینیوم بسیاری از مشکلات زنگ‌زدگی و پوسیدگی نوع پنجره‌های قبلی حل شده است. پنجره آلومینیومی در مقایسه با پنجره آهنی مقاومت بسیار بالاتری در مقابل زنگ‌زدگی دارد و همچنین سبک‌تر نیز می‌باشد. در مقایسه با پنجره چوبی نیز قابلیت‌های بسیار بهتری دارد. به همین دلیل این موارد باعث شد که پنجره آلومینیومی در موقعیت بهتر و کاربرد وسیع‌تری قرار بگیرد.

 البته در کنار تمام این نقاط قوت جنس آلومینیوم پنجره، اشکالاتی نیز وجود دارد. پنجره‌های آلومینیومی عایق نیستند و باعث اتلاف انرژی در ساختمان خواهند شد. البته می‌توان با استفاده از پروفیل ترمال بریک تا حد زیادی این اتلاف انرژی را کمتر کرد. نکته دیگر نیز این است که اگر در بدنه پنجره آلومینیومی خراشی به وجود آید، ترمیم و رفع آن ممکن نخواهد بود.

 

  •  پنجره کامپوزیت 

یک مدل دیگر برای ساخت پنجره‌ها، استفاده از مصالح ترکیبی شیمیایی است. پنجره کامپوزیت از الیاف شیشه با مواد پلیمری ساخته می‌شود. استحکام و مقاومت این جنس پنجره به دلیل استفاده از مواد زمینه‌ای پلیمری بالا می‌باشد.

 همچنین وزن بسیار سبکی داشته و عایق صوتی عالی دارد. ضریب ایمنی بالا در برابر سرقت و مقاومت زیاد در برابر فشار و آتش را دارد. پنجره کامپوزیت به ۳ دسته پنجره فایبرگلاس، pvc و upvc طبقه‌بندی می‌شوند. 

  • پنجره فایبرگلاس: پنجره فایبرگلاس یا کامپوزیت‌های پلیمری از مواد ترکیبی پشم‌شیشه و مواد پلیمری تولید می‌شود. طول عمر این مدل پنجره‌ها بسیار بالا است و در برابر آتش‌سوزی و فشار زلزله مقاوم هستند. عایق‌بندی بالایی در برابر صدا و حرارت داشته و در انواع رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود.
  • پنجره: pvc پنجره pvc نسبت به upvc از مواد سخت‌تری ساخته می‌شود اما تحمل دمای پایینی را دارد. این مدل پنجره نیز ضدحریق و اشتعال می‌باشد و در کاهش مصرف انرژی بسیار مؤثر است. عایق‌بندی بالایی را نیز دارا است و قابل شستشو نیز می‌باشد. البته باید در مجموع گفت که پنجره‌های کامپوزیت به خاطر کیفیت بالا و به خصوص مواد بسیار عالی ساخت، نقطه ضعف قابل توجهی ندارند.
  • پنجره دوجداره: upvc آخرین نوع پنجره و شاید بتوان گفت بهترین آن پنجره upvc است. این نوع جنس پنجره بسیار مقاوم بوده و در برابر رطوبت و گرما و سرما عایق می‌باشد. پنجره upvc نوع دیگری از pvc (پلی وینیل کلرید) می‌باشد اما دوام و کیفیت آن بسیار بالاتر از pvc است.

پنجره دو جداره

صرفه‌جویی در مصرف انرژی و راحتی تعمیر و نگهداری آن باعث شده که این نوع پنجره در اکثر ساختمان‌سازی‌ها، مورد نظر طراحان قرار گیرد. پنجره دوجداره upvc از نظر شکل و نوع کاربری مدل‌های مختلفی دارد. با شناخت انواع مدل‌های پنجره دوجداره می‌توانید با توجه به محل کاربری آن در ساختمان، مناسب‌ترین نوع را انتخاب کنید.

 

مهام سازان

 

درب و پنجره ساختمان
درب و پنجره ساختمان
درب و پنجره ساختمان
مشتریان ما