در اکثر مکان‌های عمومی مانند بیمارستان‌ها، بانک‌ها و فروشگاه‌ها از درب اتوماتیک شیشه‌ای استفاده می‌شود. در واقع همراه با پیشرفت فناوری زندگی جوامع بشری و ابزارهای مورد استفاده در حال تغییر و تکامل می‌باشد که یکی از این موارد درب اتوماتیک است.

 درب اتوماتیک به انواع درب‌هایی گفته می‌شود که از طریق قطعات و ابزارهای الکترونیکی موجود بر روی درب، باز و بسته شدن آن به صورت خودکار و اتومات صورت می‌گیرد. نوع طراحی و دکور درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای و فریم‌های آن باعث شده است که اکثر افراد و مدیران ساختمان‌ها ترجیحاً از این نوع درب‌ها حتی برای ساختمان‌های مسکونی نیز استفاده کنند.

 در این مطلب به معرفی انواع درب اتوماتیک شیشه‌ای و مزایای آن می‌پردازیم.

 

 

 

درب اتوماتیک شیشه‌ای

 

امروزه استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای  همه‌گیر شده است و فنّاوری ساخت آن‌ها نیز پیشرفت کرده است. بنابراین شما به‌جز درب ورودی ساختمان‌ها و مجتمع‌ها، این درب‌ها را می‌توانید در داخل ساختمان‌ها نیز ببینید. حتی بعضی از مجتمع‌های مسکونی در داخل ساختمان نیز از این نوع درب‌های اتوماتیک استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفته شد این درب‌ها در مکان‌های متفاوت قرار می‌گیرند و نیازهای متفاوتی دارد و طبیعی است که در فضاهایی که تردد کمتری در آن وجود دارد درهای ساده‌تری نصب می‌شوند که قیمت کمتری نیز دارند و البته که درب‌های ساده‌تر، آپشن های کمتری نیز دارند.

 

درب اتوماتیک شیشه‌ای

 

درباره درب اتوماتیک شیشه ای بیشتر بدانید

 

در مکان‌های پر رفت‌وآمد نیز درب‌های پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تری قرار می‌گیرند که سرعت آن‌ها برای پاسخگویی به تردد بالای افراد، مناسب است. انواع ویژگی در‌ها به همین‌جا محدود نمی‌شود، برای مثال در برخی از موارد مانند بیمارستان‌ها باید درهایی قرار بگیرد که میزان فشار موجود در اتاق عمل و یا اتاق‌های دیگر را حفظ کند. و یا درب‌هایی که در محیط‌های صنعتی قرار می‌گیرد باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد برای مثال در برابر انفجار یا ارتعاشات مقاوم باشد و در کارکرد آن‌ها مشکلی به وجود نیاید. 

 

انواع درب اتوماتیک شیشه‌ ای

 

درب‌های اتوماتیک شیشه ای به وجود آمدند تا زحمت انسان‌ها را کم بکنند. این درب های اتوماتیک را در انواع و اقسام مختلف می‌توانیم ببینیم. برای مثال درب اتوماتیک پارکینگ را می‌توانیم توسط یک ریموت بازکنیم یا درب اتوماتیکی که برای خروج از ساختمان است را با فشردن یک دکمه، بازکنیم. مثال دیگری از این دسته درهای اتوماتیک نیز، درب اتوماتیک شیشه‌ای است که سنسور دارد و اگر ما را ببیند و جسمی را تشخیص دهد، باز می‌شود و ما می‌توانیم از آن رد شویم.

 

نمونه‌های دیگری از درب‌ های اتوماتیک نیز وجود دارند که می‌توان نام "درب‌  تجاری!" روی آن‌ها گذاشت، برای مثال درهای مغازه‌ها یا کرکره‌هایی که با فشردن یک دکمه روی ریموت باز می‌شوند و کار مغازه‌داران را آسان می‌کنند. درب‌های اتوماتیک همان‌طور که گفته شد انواع متفاوتی دارند و هرکدام از آن‌ها در فضاهایی که نیازهای خاصی دارند قرار می‌گیرند تا دقیقاً آن نیازها را برطرف کنند و هرکدام ویژگی‌ها و الزامات ایمنی متناسب با خود رادارند.

 

 

 • درب اتوماتیک شیشه‌  کشویی یا اسلایدینگ Sliding Automatic Doors

 درب اتوماتیک شیشه‌ ای کشویی، جزو متداول‌ترین و مرسوم‌ترین نوع درب‌های اتوماتیک می‌باشد که بیشترین استفاده را نیز دارد. درب‌های اتوماتیک شیشه ای خطی کشویی، ورود و خروج افراد را از طریق حسگری که در قسمت بالایی درب نصب شده است کنترل می‌کند. به دلیل نوع کاربری این نوع درب اتوماتیک، بیشتر در مکان‌ها و فضاهای پرتردد عمومی استفاده می‌شود.

 به دلیل دوام زیاد، راحتی استفاده برای افراد، امنیت بالا، عملکرد و نظارت بالا و انواع مدل‌های مختلف این نوع درب اتوماتیک شاهد استفاده از آن در مکان‌های مختلف چون آپارتمان‌ها، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری، فروشگاه‌های تجاری، رستوران‌ها و ساختمان‌های نمایشگاهی هستیم.

 

 

 • درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی Telescopic Automatic Doors

 درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی مانند درب اتوماتیک شیشه ای کشویی به صورت خطی باز و بسته می‌شود و مشابه درب کشویی است. اما تفاوتی که با درب اتوماتیک کشویی دارد در متراژ و بزرگی آن است. در واقع درب اتوماتیک تلسکوپی بیشتر در اماکن تجاری که تعداد بسیار بالایی رفت‌وآمد وجود دارد و معمولاً در برخی از اوقات که نیاز به باز شدن متراژ بیشتری برای حمل برخی کالاها می‌باشد، بسیار کاربردی است.

 به همین دلیل این نوع درب شیشه ای در ۴ لنگه متحرک به صورت تلسکوپی باز و بسته می‌شود و باعث افزایش ۳۰ درصدی حجم باز و بسته شدن نسبت به مدل‌های دیگر درب‌های اتوماتیک می‌شود. عرض درب‌های اتوماتیک تلسکوپی تا ۶ متر نیز قابل اجرا می‌باشد. همچنین ضخامت نوع شیشه مورد استفاده نیز معمولاً در ۱۰ میلی‌متر و ۲۰ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

برخورداری از سیستم سنسور ایمنی خطی در بین درب‌ها و همچنین وجود انتخاب برنامه زمان‌بندی از دیگر امکانات طراحی شده این نوع درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌باشد. می‌توانید با نوع کنترل تردد، ریموت کنترل، وضعیت دائم باز، نیمه باز و دائم بسته در حالت زمستان برنامه‌های نرم‌افزاری را تغییر دهید.

 

 درب اتوماتیک شیشه ای

 

 • درب اتوماتیک شیشه ای دوار یا گردان Revolving Automatic Doors

درب اتوماتیک شیشه ای گردان در شکل‌های ۲ باله، ۳ باله و ۴ باله طراحی و ساخته می‌شود. امنیت این نوع درب برای حفاظت از عابرین بسیار بالا است. به این صورت که به دلیل وجود سنسورهایی در داخل دستگاه، به محض تشخیص وجود مانع و یا توقف عابر، حرکت درب متوقف می‌شود.

 درب اتوماتیک شیشه گردان به صورت هلال نیز باز و بسته می‌شود. این نوع درب جزء گران‌ترین درب‌های اتومات است که البته طراحی عالی و منحصربه‌فردی را نیز دارد. شاید بتوان تنها عیب این نوع درب اتومات را در نوع کاربری آن دانست. به این معنا که صرفاً در ورودی‌های اصلی ساختمان‌ها نصب می‌شود. اما زیبایی و شیک بودن طراحی درب گردان اتومات از مزیت اصلی آن می‌باشد.

 

 • درب اتوماتیک شیشه ای منحنی و قوسیCurved Automatic Doors

درب اتوماتیک شیشه ای منحنی از متفاوت‌ترین و خاص‌ترین نوع درب‌های اتوماتیک می‌باشد. طراحی و ساخت این نوع درب‌ها با توجه به فضا و مکان موردنظر صورت می‌گیرد و در شکل نیم‌دایره، دایره کامل و قوسی از یک دایره انجام می‌شود. بهترین شکل درب اتوماتیک شیشه منحنی به صورت دایره کامل و یا استوانه می‌باشد که باعث ورود و خروج حداقل هوای فضای مورد نظر می‌شود و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

 البته قابل ذکر است که حجم مورد استفاده از این نوع درب‌های اتومات تا ۲ متر می‌باشد. به همین دلیل برای مکان‌هایی که فضای ورودی کوچکی دارند بسیار کاربردی و شیک می‌باشد. البته از این نوع درب‌های اتومات بیشتر برای هتل‌ها و مراکز تفریحی استفاده می‌کنند.

 

 • درب اتوماتیک اتوبوسی یا تاشو Folding Automatic Doors

 درب اتوماتیک اتوبوسی از دو سمت، باز و بسته می‌شود و تقریباً سرعت بالایی نیز دارد. معمولاً از این نوع درب‌های اتومات در ایران بسیار کمتر استفاده می‌شود و خیلی رایج نیست. البته این نوع درب اتومات برای فضاهای کم عرض که محدودیت فضا دارند بسیار مناسب می‌باشد. به همین خاطر با جمع شدن درب‌ها بر روی دیوار مجاور، می‌توان تا ۹۰ درصد در فضاهای کم‌عرض صرفه‌جویی کرد.

جمع شدن ۲ سمت درب شیشه ای اتوبوسی، هم می‌تواند به سمت داخل انجام شود و هم به سمت خارج ساختمان. در واقع می‌توانید عملکرد درب را طبق برنامه‌های خاص آن به صورت‌های مختلف چون تمام باز، نیمه باز، قفل، حرکت یک‌طرفه و اتومات تعیین کنید.

 در تنظیم حالت تمام باز درب اتوماتیک اتوبوسی، سنسورهای درب با تشخیص حرکت و عبور و مرور افراد، به صورت کامل تمام مسیر را باز می‌کنند. حالت نیمه باز به این صورت است که تنها نیمی از درب باز می‌شود. این نوع برنامه ورودی برای کاهش میزان انرژی می‌باشد. حالت قفل و تمام بسته نیز برای زمان خاصی می‌باشد که در برنامه تنظیم می‌شود و درب‌ها کامل قفل می‌شود.

 حالت یک‌طرفه درب برای کنترل تردد در یک سمت ورودی و یا خروجی درب تنظیم می‌شود. به این صورت که شما سنسور بخش ورودی و یا خروجی را غیرفعال می‌کنید و عبورومرور صرفاً از یک سمت درب برای وارد شدن به فضای مورد نظر و یا خروج صورت می‌گیرد. حالت اتوماتیک نیز همان حرکت معمول و عرف درب اتوبوسی می‌باشد.

 

درب اتوماتیک

 

قیمت درب اتوماتیک شیشه‌ای

قیمت درب اتوماتیک شیشه‌ای به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ ازجمله:

 1. برند اپراتور درب شیشه‌ای
 2. شکل ظاهری و منحنی درب
 3. ابعاد و جنس شیشه درب اتوماتیک
 4. نوع موتور و مدار الکترونیکی درب اتوماتیک
 5. کیفیت قطعات و سنسور درب اتوماتیک
 6. رنگ شیشه سکوریت
 7. نوع فریم درب اتوماتیک (استیل یا آلومینیوم

 

 مزیت‌های درب اتوماتیک شیشه‌ای

 • صرفه جویی بسیار مناسب در زمان برای مصرف کننده
 • درب اتوماتیک شیشه ای راحتی در استفاده و رفت و آمد کاربر
 • امنیت بالای استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای و قابلیت برنامه ریزی برای آن
 • عایق مناسب و جلوگیری از اتلاف انرژی در نصب درب اتوماتیک
 • جلوگیری از نفوذ گرد و غبار پس از نصب درب اتوماتیک شیشه ای
 • با توجه به آنکه کاربر دست به شیشه و دستگیره نمیزند بهداشت فردی بسیار بالا رفته و جلوگیری از ویروس می گردد.

   

 

مشتریان ما