نمای شیشه‌ ساختمان

 اولین استفاده از نمای شیشه­ ای ساختمان در سال 1864 در انگلستان در ساختمانی به نام Oriel Chambers صورت گرفته است. بعد از آن ساختمان ­های مدرنی با نمای شیشه­ ای ساختمانی در سراسر جهان ساخنه شده است. در ایران در دوره معماری سبک ایرانی اسلامی استفاده از شیشه رشد چشمگیری داشت. در اماکن مذهبی و مساجد ، دروسی‌ها و پی‌جوهای مشبک برای نشان دادن عظمت و شکوه از شیشه استفاده فراوانی شده است بعد از آن شاهد بکارگیری شیشه در منازل نیز هستیم.

از گذشته تا کنون میتوان استفاده از شیشه در ساختمان  برای نمای ساختمانی را جزء جدایی ناپذیری از معماری دانست. در گذشته به­دلیل در دسترس نبودن شیشه برای همگان، تنها افراد مرفه می­توانستند از شیشه در معماری استفاده کنند مانند کاخ­ها. اما اکنون به دلیل در دسترس بودن شیشه شاهد استفاده فراوان از آن در معماری و نماهای ساختمان هستیم.

 نمای شیشه ای ساختمان

انسان همواره به نمای ساختمان شیشه ای ساخته شده خود اهمیت بسیار زیادی میداده است، از استفاده از گیاهان و استخوان و پوست حیوانات گرفته تا به امروز که از نماهای آجری، سنگی و نمای شیشه ای برای ساختمان ها استفاده می شود. یکی از تازه ترین انواع نمای ساختمان که در ساختمان های مختلفی در سطح شهر ممکن است با آنها برخورد داشته باشید نمای شیشه ای است.

استفاده از نمای شیشه ای ساختمان چند سالی است که رواج گسترده ای در عرصه ساختمان سازی ایران پیدا کرده است و بسیاری از مالکان و ساختمان سازان برای بخش نمای ساختمان خود مایلند تا از نمایش شیشه ای ساختمان استفاده نمایند. از آنجایی که این نوع از نما طرفداران بسیاری دارد به همین منظور قصد داریم تا در این زمینه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما دنبال کنندگان همیشگی قرار دهیم از این رو توصیه می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.در این مطلب علاوه بر معرفی و مزایای نمای شیشه ای ،انواع نماهای بکار رفته در نمای شیشه ای ساختمان را بصورت تفکیکی توضیح میدهیم و مزایا و تفاوت های آنها را شرح میدهیم

تاریخچه نمای شیشه‌ای ساختمان

اگر بخواهیم در رابطه با تاریخچه نمای شیشه ای ساختمان صحبت کنیم می بایست به اوایل قرن بیستم بازگردیم زمانی که اولین نمای شیشه ای ساختمان در شهر لیورپول انگلیس در سال 1864 انجام شد. پیتر ایمیلز شخصی بود که برای ساختمانی 5 طبقه نمای شیشه ای را طراحی و اجرا نمود.

استفاده از نمای شیشه ای برای ساختمان پیشرفت های گسترده ای نمود تا اینکه در سال 1903 شیشه های چند جداره توسط یک شیمیدان فرانسوی و آن هم به طور تصادفی اختراع شد. این دسته از شیشه ها با اتصال دو یا چند لایه شیشه معمولی که در میان هر یک از این لایه ها، لایه ای از پلاستیک قرار داده می شد به وجود می آمد.

نمای شیشه ای ساختمان
نمای شیشه ای ساختمان
نمای شیشه ای ساختمان
نمای شیشه ای ساختمان

مزایای نمای شیشه ساختمان

انجام نمای شیشه ساختمان به مهندسین و معماران ساختمان این امکان را می دهد که بتوانند خلاقیت های بیشتری را در طراحی نمای ساختمان به کار گیرند و دست آنان را باز تر از قبل خواهد گذاشت. در ادامه به برخی از ویژگی های استفاده از نمایش شیشه ای ساختمان اشاره خواهیم کرد.

 • نمای شیشه وزن نهایی ساختمان را کاهش می دهد
 • نمای شیشه ای سرعت اجرای نمای ساختمان را افزایش میدهد
 • استفاده از نمای شیشه ای برای ساختمان نوردهی بهتر و بیشتری برای ساختمان به همراه خواهد داشت
 • این دسته از نماها میدان دید ساکنین را بیش از پیش خواهد نمود
 • نمای شیشه ای توجه بسیاری از افرادی که از کنار آن عبور می کنند و یا به این دسته از ساختمانها مراجعه می کنند را جلب می کند
 • باتوجه به استفاده از شیشه های چند جداره در این مدل از نماها صدای محیط به حد چشمگیری کاهش خواهد یافت
 • استفاده از نمای شیشه ای هزینه ساخت نما را کاهش خواهد داد

 

به طور کلی می­توان موارد مختلفی را به­عنوان مزیت­های استفاده از نماهای شیشه­ ای در ساختمان ­های اداری ، مسکونی و ... بیان کرد . مهم­ترین این مزیت­ها کم شدن بار مرده ساختمان است که از جهات مختلفی مفید است. امکان بکارگیری عایق­های حرارتی و صوتی و بهره­گیری چشمگیر از روشنایی نور خورشید نیز از مزیت­های قابل توجه استفاده از نمای شیشه­ای است. از دیگر مزایای استفاده از این نوع نما می­توان به عدم نفوذ اشعه­های مضر مانند اشعه ماوراء بنفش، صرفه­جویی در زمان اجرا، امکان دید برای همه ساکنین ساختمان، ظاهری زیبا و چشم نواز و کاهش هزینه­های اجرا و نگهداشت سازه اشاره کرد.

معایب نما شیشه ساختمان

همانطور که میدانید هر محصول و ابزاری در کنار مزایا دارای معایبی نیز خواهد بود که با توجه به آنها می توان تصمیم گرفت که آیا استفاده از آن محصول یا ابزار مفید است یا خیر از این رو در این قسمت قصد داریم تا معایب اجرای نمای شیشه ساختمان را نیز برای شما بازگو کنیم تا در این زمینه بتوانید بهتر و دقیق تر تصمیم گیری کنید.

 

برخی از معایب نمای شیشه ای ساختمان عبارت اند از:

 • تبادل حرارت در شیشه به دلیل ضریب بالای انتقال حرارت در آن بسیار سریع اتفاق می افتد از این رو در صورت استفاده از نمای شیشه  ساختمان ها مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش محیط داخلی ساختمان افزایش می یابد.
 • همانطور که میدانید شیشه ماهیتی دارد که صدای اطراف را جذب نمی کند بلکه آنرا منعکس می کند از این رو در صورتی که محیط داخلی پر صدایی داشته باشید ممکن است سبب تشدید اینگونه صداها شود.
 • با توجه به اینکه نمای شیشه ساختمان مقاومت زیادی در برابر زلزله ندارند بکارگیری آنها منوط به دریافت مجوزهای خاصی از طرف شهرداری هاست.
 • در کنار نداشتن مقاومت کافی در برابر زلزله، شیشه های بکار رفته در نمای شیشه ای مقاومت زیادی در برابر حرارت بالا نیز نداشته و می توانند در برابر حرارت های بالا تغییر شکل داده و باعث فرو ریختن نما شوند.
 • نمای شیشه ای رسیدگی و تعمیر و نگهداری مداوم و مستمری نیاز دارد.
 • نمای شیشه ای حداقل به سالی دوبار پاکسازی از بیرون و داخل به جهت پاکسازی آلودگیهای فرونشسته بر روی آنها را دارند.

 

افزایش در مصرف انرژی برای خنک کردن داخل ساختمان در فصول گرمتر سال یکی از معایب نماهای شیشه­ای است. چنین مشکلی که به دنبال خصوصیت لاینفک شفافیت شیشه و عبور نور خورشید از آن به داخل بنا رخ می­دهد را می­توان با استفاده از شیشه­های رنگی و ایجاد پرده­های داینامیک برطرف کرد که خود به تنهایی باعث افزایش هزینه­ها می­شود.

از عیوب دیگر بکارگیری چنین نماهایی کثیف شدن شیشه­ها هنگام بارش باران و برف و یا وزش باد و طوفان­های شن و گرد و خاک است که شفافیت و درخشش نما را از بین می­برد و بدنبال آن افراد داخل بنا از لذت کمتری از تماشای منظره بیرونی بهره می­برند. البته این مشکل را نیز می­توان با استفاده از سایبان در نماهایی که به طور جزئی از شیشه استفاده کرده­اند به حداقل رسانید.

بعد از ورود شیشه به صنعت معماری جهان شاهد تغییرات چشمگیری در ساختمان سازی بوده­ایم. امروزه نقش پررنگ شیشه در این عرصه غیر قایل انکار است. امروزه کمتر بنایی را می­توان دید که از شیشه در نمای خود استفاده نکرده باشد. در جهان بناهایی با نمای شیشه­ای وجود دارند که بسیا ر چشم­نواز و خارق­العاده هستند به گونه­ای که ساعت­ها محو تماشایی آن خواهیم ماند.

معماران و طراحان ساختمانی دیگر به دنبال تکرار در طراحی نیستند و خواهان بکارگیری خلاقیت و نوآوری­های بیشتری در صنعت ساختمان سازی هستند. در نمای شیشه­ای این امکان فراهم است به همین دلیل دارای محبوبیت بالایی در میان معماران و مهندسین است  و رواج استفاده از آن در سرتاسر جهان رو به افزایش است. 

 به کار گیری نمای شیشه ای در ساختمان های مطرح جهانی

 • ساختمان سیندرلا: ساختمان سیندرلا توسط دولت تایوان برای برگزاری جشن های عروسی ساخته شده است و در آن حدود 320 پنل شیشه ای در ارتفاع 16 متری کار شده است.
 • دفتر مرکزی شرکت املاک الدار امارات : این شرکت در ساختمان مرکزی خود در شهر ابوظبی ساختمانی احداث نمود که در آن 23 طبقه به شکل دایره ای طراحی شده و نمای آن به صورت شیشه ای در نظر گرفته شده است.
 • هرم موزه لوور فرانسه : یکی از معروف ترین نماهای شیشه ای که در چندین فیلم سینمایی نیز تصاویری از آن به نمایش درامد است هرم موزه لوور پاریس است. در این هرم که ارتفاع آن 21 متر است از 673 پنل شیشه ای استفاده شده است.

در پایان امیدواریم که در مطالعه این مقاله اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با نمای شیشه ای و انواع آن به دست آورده باشید و توانسته باشید تصمیم خود را برای انجام نمای شیشه ای برای ساختمان در حال ساخت خود قطعی نمایید.

 

 

انواع شیشه

همانطور که میدانید خود شیشه ای که برای نمای شیشه ای مورد استفاده قرار میگیرد دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها دارای شرایط و ویژگی های خاص مربوط به خود هستند که در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت.

شیشه های چند لایه

برای ساخت شیشه های چند لایه از ترکیب شیشه و پلاستیک استفاده می شود، این نوع از شیشه بیشتر در پنجره های بازشو مورد استفاده قرار میگیرد. این دسته از شیشه ها از دو لایه شروع و تا چندین لایه ساخته می شوند. به طور کلی با توجه به کاربردی که از شیشه چند لایه مورد انتظار است بین 2 لایه شیشه آن را با با پلاستیک یا گاز آرگون پوشش می دهند تا رسانایی حرارتی و برودتی آن به حد چشمگیری کاهش یابد.

شیشه های سکوریت

همانطور که میدانید یکی از اصلی ترین معایب شیشه نداشتن مقاومت زیاد در برابر ضربه و شکستن می باشد، چند سالی است که شیمیدان های فعال در حوزه ساخت شیشه های مقاوم توانسته اند به نوعی از شیشه دست یابند که مقاومت بالا تری در برابر فشار و ضربه داشته و در نتیجه مدت زمان بیشتر و فشار بیشتری لازم است تا مقاومت خود را از دست داده و بشکنند. از شیشه های سیکوریت در ساخت نمای شیشه ای استفاده های بسیار زیادی می شود.

اطلاعات کامل شیشه سکوریت

 

شیشه های رفلکس در نمای ساختمان

با تولید شیشه های رفلکس بخش دیگری از معایب شیشه های معمولی پوشش داده شد و آن عبور نور خورشید به طور مستقیم به داخل ساختمانهایی بود که در آنها از نمای شیشه ای استفاده شده بود. شیشه های نمای رفلکس این قابلیت را دارند که بخش زیادی از نور دریافتی از خورشید را بازتاب داده و تنها بخش اندکی از آن را وارد ساختمان کنند که همین امر می تواند تاثیر بسیاری در رضایت مندی ساکنین ساختمان در هنگام ایستادن در پشت نمای شیشه ای داشته باشد.

مثال هایی از به کار گیری نمای شیشه ای در ساختمان های مطرح جهانی

 • ساختمان سیندرلا: ساختمان سیندرلا توسط دولت تایوان برای برگزاری جشن های عروسی ساخته شده است و در آن حدود 320 پنل شیشه ای در ارتفاع 16 متری کار شده است.
 • دفتر مرکزی شرکت املاک الدار امارات : این شرکت در ساختمان مرکزی خود در شهر ابوظبی ساختمانی احداث نمود که در آن 23 طبقه به شکل دایره ای طراحی شده و نمای آن به صورت شیشه ای در نظر گرفته شده است.
 • هرم موزه لوور فرانسه : یکی از معروف ترین نماهای شیشه ای که در چندین فیلم سینمایی نیز تصاویری از آن به نمایش درامد است هرم موزه لوور پاریس است. در این هرم که ارتفاع آن 21 متر است از 673 پنل شیشه ای استفاده شده است.

در پایان امیدواریم که در مطالعه این مقاله اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با نمای شیشه ای و انواع آن به دست آورده باشید و توانسته باشید تصمیم خود را برای انجام نمای شیشه ای برای ساختمان در حال ساخت خود قطعی نمایید.

 

مشتریان ما